Není viskóza jako viskóza
Patříte k těm, kterým při vyslovení slova “viskóza” naskočí husí kůže? No vidíte, a přitom se mezi viskózami dá najít několik opravdu nádherných a udržitelných materiálů na zcela přírodním základu. Pojďme to ale dnes vzít hezky od začátku, ať se v těch materiálech zorientujeme. Povíme si, jaké jsou základní druhy textilních materiálů, kde se berou, kam patří ta zmíněná viskóza a že to není žádná ošklivá syntetika, jak můžeme mít mylně zafixováno. Pak vám představím dva báječné materiály, kerými jsou modal a tencel a na závěr vám povím, proč už nešiju z bambusové viskózy. Tak pojďme na to.
Tři základní kategorie textilních materiálů
Zorientovat se v široké škále textilních materiálů se může zdát doslova jako vyšší dívčí. Ale když to vezmeme od začátku, uvidíme, že jsou jen tři jednoduché základní kategorie. A to textilní materiály přírodní, polosyntetické a syntetické. Jaký je princip tohoto dělení a co sem patří?
No. 1 - Přírodní materiály: vlna, biobavlna a její kamarádky
Jak už název napovídá, základním stavebním kamenem těchto materiálů jsou vlákna čistě přírodního původu, a to buďto rostlinného, nebo živočišného. Vlákna na výrobu tkanin získáváme z pěstovaných rostlin, což platí třeba u bavlny, lnu nebo konopí, nebo za svůj oděv vděčíme malým i velkým živočichům - sem patří například vlna, hedvábí, kašmír nebo alpaka.
Co se týče výroby látek z přírodních materiálů, bohužel se celosvětově dopouštíme řady ekologických i morálních přešlapů. Jak moc neekologická a neetická může být výroba běžné bavlny, o tom jsem se již rozepisovala minule v tomto článku o biobavlně. Jiné, ale neméně závažné problémy se mohou týkat například i zvířat chovaných pro vlnu, to jsem zase zmiňovala v tomto článku o merinu. Jaké mám tedy možnosti, když nechci podporovat neekologickou či neetickou výrobu svého oblečení? Vyžadovat bio kvalitu a textilní certifikáty, které zaručují potřebnou kontrolu všech procesů. Podrobnosti se dočtete v obou zmiňovaných článcích.
No. 2 - Polosyntetické materiály: viskózy a tak dál
A jsme u hlavního bodu dnešního programu! Nepřeskakujte, v kategorii polosyntetických materiálů se nachází několik opravdových skvostů v čele se současným králem udržitelných materiálů.
Důležité je, že základem pro výrobu těchto materiálů jsou čistě přírodní zdroje. Tyto zdroje je ale ještě potřeba zpracovat - k získání vláken pro výrobu tkanin je zapotřebí nějaké “nepřírodní” úpravy. U některých materiálů jsou tyto úpravy čistší, u jiných agresivnější, podle toho, jak moc obtížné je vlákno z daných surovin vyrobit. Patří sem veškeré viskózy, modal, rayon (neboli umělé hedvábí), bambusová viskóza a lyocell (známý jako Tencel®). Právě tencel je v současnosti doslova hitem ve světě módy a stává se velmi oblíbeným, zajímavým a udržitelným materiálem.
No. 3. - Syntetické materiály
Čistě uměle vyrobená vlákna. V této kategorii hledejte například polyester, nylon anebo akryl, známou náhražku vlny. Na jejich výrobu se používají zdroje, které se nevyskytují v přírodě, ale materiál se vyrábí v továrně z ropy. Inu, to není zrovna nejlákavější představa, a to nepočítám uhlíkovou stopu a přidruženou ekologickou zátěž výroby, nehledě na to, že vás takový kousek zpravidla nepřesvědčí ani svou trvanlivostí.
Viskóza vyrostla v lese
No vidíte, máte to za sebou, číslem tři se nám základní výčet materiálů uzavírá. Gratuluji! Teď už máte jasno a pisatelé cedulek na oblečení vás jen tak neoblafnou. Pojďme se teď ještě vrátit na skok k viskózám. I když si to totiž možná stále ještě nemyslíte, je to velmi zajímavá kategorie.
Věděly jste, že základním materiálem pro výrobu viskózy je celulóza? Jestli se teď chcete zeptat, zda je to ta samá celulóza, která má něco společného s papírem, tak je to pravda. Také se získává ze dřeva a také z odpadu při zpracování bavlny. Celulóza je v současné době považována za ekologický, trvale udržitelný a přírodní materiál a vyrábí se z něj kdeco, tedy hlavně pokud chcete, aby to bylo “eko” a “rozložitelné".
V nedávné době jsem objevila dva úžasné viskózní materiály, modal a tencel. Nalezla jsem u nich některé vlastnosti, které jsem u jiných materiálů postrádala. Narozdíl od mé oblíbené biobavlny jsou jemnější a hebčí, ale přesto pevné, a narozdíl od bambusové viskózy dobře drží tvar a nevytahují se.
Modal
Pokud jste jej ještě nedrželi v ruce, pak vězte, že modal je velmi hebký, jemný a příjemný materiál. Vyrábí se modifikovaným viskózovým způsobem z celulózy z bukového dřeva. Navzdory své jemnosti je ale také obdivuhodně pevný za sucha i mokra a je odolný proti žmolkování. V současné době z něj šiju hlavně spodní prádlo, u něhož tyto skvělé vlastnosti velmi oceníte.
Tencel neboli lyocell
Udělejme si jasno hned pro začátek: je to jeden a týž materiál, Tencel® je totiž obchodní značka pro lyocell vyráběný firmou Lenzing. Obojí je tedy označení pro úžasný materiál nové generace, ekologický a 100% rozložitelný. Lyocell má vlastnosti podobné jako výše zmíněný modal, je příjemný, lehký, ale pevný. Navíc se nevytahuje, což oceňujete u dámských kalhotek i tílek, kde potřebujete, aby velikost seděla i při častějším praní. Tencel navíc dokáže odvádět až o 50 % více vhlkosti než bavlna a to i při vysoké vzdušné vlhkosti. Celulóza potřebná pro jeho vznik lyocellu se vyrábí z různých dřevin, Tencel® je výhradně z eukalyptu.
Tencel® je v současné době naprostým hitem a podle mne je nyní nekorunovaným králem udržitelných materiálů, proto si zaslouží příště svůj vlastní článek, kde také podrobně popíšu, jak o něj pečovat, aby zůstal pořád krásný. Prozatím prozradím, že v konkurenci ostatních viskózových tkanin má 100 bodů ze 100 také v šetrnosti své výroby s ohledem na životní prostředí. 99 % chemikálií z výroby se totiž vrací zpět do výrobního procesu, díky čemuž obdržela firma Lenzing od Evropské unie Evropskou cenu pro životní prostředí. Vidíte, i polosyntetický materiál může někdy získat naše sympatie, nemám pravdu?
Smutná pravda o bambusové viskóze
Určitě si vzpomínáte, že jsem v nedávné době šila spoustu produktů také z bambusové viskózy. Jak jsem ale zjistila, s bambusem není vše tak růžové, jak se jeví.
Chtěla bych věřit, že prodejci různých výrobků z bambusové viskózy u nás klamou z neznalosti, když uvádějí, jak velmi ekologický materiál to je. Opak je bohužel pravdou. Je sice faktem, že bambus roste velmi rychle a k jeho pěstování není potřeba tak obrovského množství vody ani hnojiv a pesticidů jako například při pěstování bavlníku, ale tady výčet jeho kladů končí. Aby pak výrobci získali z dřevnatých stonků bambusu vlákna potřebná k výrobě tkanin, musí použít veliké množství chemikálií, které jsou navíc poměrně agresivní a dostávají se do ovzduší, vod i do samotného materiálu.
Proto takovou látku můžeme zařadit jedině do kategorie bambusové viskózy, a nikoli mu říkat bambus. Čistě teoreticky by taková bambusová tkanina mohla mít i skvělé vlastnosti, kterými čistý bambus jinak oplývá: antibakteriálnost, chladivost či vhodnost pro alergiky. To ale bohužel u bambusové viskózy neplatí, tyto vlastnosti látce “pouze” propůjčuje onen hebký bambusový povrch, který je sice moc příjemný, ale to je tak všechno. Pokud i tak vyhledáváte ve složení bambusovou viskózu, hledejte tu s certifikátem OEKO-TEX Standard 100. Ten zaručuje, že v látce nezůstaly žádné chemikálie, a proto se zakoupení takového výrobku nemusíte obávat.
Současný hit z mé dílny: spodní prádlo z modalu a tencelu
Co se týče mne, bambusová viskóza je nyní v nemilosti. Zklamalo mne, že se veřejně prezentuje tolik jejích kladů, které se ovšem nezakládají na pravdě. A tak jsem pečlivě hledala, až jsem našla jiné materiály, které by přinášely podobný komfort při nošení a kýženou udržitelnost, která je pro mě neméně důležitá. Jemnost i pevnost jsem našla u modalu a tencelu, který má navíc nejvíce kladů z hlediska ekologie. Oba materiály mám nyní na skladě, začínám se spodním prádlem také pro muže a výhledově se můžete těšit na šaty a trička ze 100% tencelu. Dámské spodní prádlo můžete vybírat na mém e-shopu už teď. Přesvědčte se, že z pěti variant střihů dámských kalhotek si vybere každá z vás a zvolit si můžete i stejnobarevné tílko, ať to máte komplet.