Biobavlna, láska na první dotyk
Možná si teď taky ťukáte na čelo, podobně jako já před pár lety. Říkala jsem si, v čem asi může být biobavlněné tričko lepší než klasické bavlněné? Beztak je to jen marketingový trik. V dnešním článku bych vám chtěla povědět něco o tom, jak jsem sama poznala ten zásadní rozdíl. To důležité je totiž často očím neviditelné a rozdíly mezi organickou (bio) a konvenční bavlnou začínají už u bavlníkového semínka. Dočtete se, jak se bavlna pěstuje, proč má smysl požadovat bio kvalitu, co je GOTS certifikát a co je na biobavlně tak výjimečného.
Mé bavlněné začátky
Když jsem kdysi začínala šít, bylo pro mě hlavní, aby vzor byl originální a zajímavý. Dokázala jsem sehnat nádherné látky za dobrou cenu, časem jsem ale zjistila, že přijít s jedinečným motivem je stále těžší. Protože všechny látky před šitím peru v čisté vodě (kvůli srážení a vymytí nečistot z výroby), byla jsem také občas zklamaná, jak látky vypadají už po prvním vyprání. Barvy bledly, materiál pouštěl chloupky a na omak byl slaboučký. Jak asi budou vypadat mé pracně ušité výrobky po několika měsících nošení? Vydrží třeba déle než rok?
Pak jsem dostala možnost koupit poprvé GOTS certifikovanou biobavlnu. Byla dvakrát dražší než látky, ze kterých jsem běžně šila. Byla jsem na ten zázrak ale zvědavá, a tak jsem se plácla přes kapsu a objednala. Zvědavě jsem rozbalila balíček a už na první dotyk mne překvapilo, jak je látka hebká, ale přitom bytelná a pevná. Vzory byly neokoukané a do detailu propracované. Zůstala jsem v úžasu, jak moc se organická bavlna liší od té konvenční.
Co jste (možná) nevěděli o bavlně
Shodou okolností se mi tou dobou dostala do ruky knížka Příběh skříně od Veroniky Blabla Hubkové (stáhnout si ji legálně zdarma můžete zde), která obrátila mé vnímání textilního průmyslu naruby. Na toto téma vyšla již celá řada dalších publikací, ze kterých jsem pro vás vybrala pár velmi zajímavých čísel a informací:
- světová produkce bavlny se již několik let pohybuje kolem 30 mil. tun ročně
- na výrobu jednoho bavlněného trička se spotřebuje cca 2700 l vody, na džíny to může být až 9000 l
- bavlníková pole pokrývají 2,5 % orné půdy, na jejich údržbu se ale spotřebuje až 25 % celkové světové spotřeby pesticidů a 11 % světové spotřeby insekticidů
- kvůli zavlažování bavlníkových polí došlo v roce 2015 k vyschnutí jižní části Aralského jezera, které bylo čtvrtým největším jezerem světa
- 20 % z celkového průmyslového znečištění vody je způsobeno barvením textilních materiálů
Právě díky těmto informacím jsem si řekla "STOP"! Cítila jsem, že chci svým zákazníkům nabídnout produkt, který je poctivý nejen materiálem a zpracováním, ale také je férový z ekologického a etického hlediska. Produkt, který se nesepere, nevytahá a zůstane dlouho krásný a jako nový. A tato kritéria splňují produkty právě z biobavlny.
Přestože jsem si byla vědoma toho, že vyšší pořizovací cena materiálu se výrazně odrazí v prodejní ceně mých výrobků, začala jsem plnit svou pracovnu výhradně biobavlnou. Tuto velkou změnu jsem samozřejmě oznámila i svým fanouškům na sociálních sítích a byla jsem velmi mile překvapena, jak pozitivně tuto informaci všichni přijali a já věděla, že touto cestou půjdu i nadále.
Začala jsem mezi vás posílat první biobavlněné oblečení, které jste si velmi rychle oblíbili. Oslovovaly mě maminky dětí trpících ekzémy a poptávaly oblečení výhradně z tohoto skvělého materiálu, který mohly bez obav dát i na citlivou pokožku svých dětí. Biobavlna je vhodnou volbou i na spodní prádlo pro děti i dospělé, stejně jako na bodýčka a jiné oblečení pro nejmenší miminka.
Jaký je tedy rozdíl mezi bavlnou a biobavlnou?
Zásadní rozdíly tkví v pěstování, sklizni i následném zpracování vlákna. Zatímco výroba běžné bavlny se většinou odehrává v zemích třetího světa, kde nejsou tak přísné normy a podmínky jako v EU či USA, pro pěstování biobavlny jsou stanovena velmi přísná kritéria a časté kontroly. Už samotná půda, ve které je bavlník pěstován, musí splňovat jednu z následujících podmínek:
- alespoň 3 roky nesmí být půda nijak využívána ani chemicky ošetřována
- musí se na ní organicky pěstovat jiné plodiny
- 3 po sobě jdoucí roky zde musí být organicky pěstována bavlna
O samotném pěstování biobavlny vám více povím v jednom z dalších článků, neboť nyní bych se ráda zaměřila na pojem, který je s tímto materiálem neodmyslitelně spjat.
Přestože stále více výrobků z fast fashion řetězců má na sobě nálepku "bio", skutečný podíl biobavlny v nich bývá velmi nízký. Aby totiž mohl produkt nést toto označení, musí mít v sobě alespoň 5% podíl bio příze. Uznejte sami, že takové oblečení nemá s biobavlnou nic moc společného.
Jak tedy poznat, že jde opravdu o biobavlněné oblečení? V zásadě máte dvě možnosti: buďto budete prohlížet cedulky, jaký podíl bavlny doopravdy výrobek obsahuje (což se velmi často stejně nedočtete), nebo se můžete poohlédnout, zda daný výrobek má tzv. GOTS certifikát.
GOTS certifikát
GOTS je zkratka pro Global Organic Textile Standard a jedná se o vůbec nejpřísnější biotextilní certifikát. Nezaručuje totiž jen správné postupy v pěstování a zpracování bavlny, ale zajišťuje také etickou stránku celého výrobního procesu, během kterého musí být veškerá organická vlákna oddělena od těch neorganických.
Výrobní kritéria pro získání tohoto certifikátu jsou:
- pěstování v ekologickém zemědělství za použití pouze zdravotně a ekologicky nezávadných postřiků a hnojiv
- nutnost pěstovat geneticky čistou (tj. nemodifikovanou) bavlnu
- je zakázáno používat toxické kovy, rozpouštědla, formaldehydy a jiné syntetické látky
- veškerá bělidla musí být na bázi kyslíku
- výrobci musejí mít ve svých směrnicích zahrnutou politiku ochrany životního prostředí
- odpadní vody ze všech částí výrobního procesu musí být odvedeny do funkční čističky odpadních vod
- zajištění přijatelných podmínek všem pracovníkům
Důležitou podmínkou pro získání tohoto certifikátu je i etická stránka výroby, kam patří především:
- svoboda zaměstnání a kolektivního vyjednávání
- bezpečné a čisté pracoviště se zajištěním základních lidských potřeb
- zákaz dětské práce
- zajištění životního minima
- adekvátní pracovní doba
- ochrana před diskriminací ve všech fázích zaměstnaneckého poměru
- zákaz hrubého a nehumánního zacházení
Veškerá bavlna, ze které v současné době šiju, má GOTS certifikát a podíl organické bavlny činí 95 %. Látky nakupuji u prověřeného německého dodavatele a vím, že se na něj mohu spolehnout. Barvy jsou stálé, látky se neseperou a jsou neuvěřitelně jemné na omak a příjemné na nošení. Abyste viděli, jak vypadá biobavlněné oblečení z mé dílny po dvou letech, přikládám fotku intenzivně nošeného dceřina trička v porovnání s původní látkou. Z mého pohledu je rozdíl opravdu minimální, když vezmete v úvahu, že jsem na praní trochu (víc) čuník, nic netřídím, neobracím ani nepředepírám. Zní to až neuvěřitelně, ale výrobky z biobavlny vydrží opravdu dlouho krásné.
Moc se těším, jak si výrobky z biobavlny oblíbíte vy. Již brzy totiž najdete na e-shopu pár žhavých novinek, takže - stay tuned, dámy!
A pokud chcete dostávat info o novinkách přímo do svého mailu, přihlaste se k odběru newsletteru - budete vždy u toho, když zveřejním novou kolekci, a můžete tak vybírat mezi prvními.
Aktuálně nejoblíbenější biobavlněné produkty